O finské sauně

 

Sauna je název pocházející z finštiny a označuje typickou lázeň především severských národů, která je charakteristická střídavým pobytem osob v prostředí horkého, relativně suchého vzduchu, provázeným intenzivním pocením a následným ochlazováním v chladné vodě, na studeném vzduchu, ve sněhu nebo jen pod chladnou sprchou. Teploty u saunovaní ve finské sauně jsou okolo 90°C.

Saunování má blahodárný vliv na klidnější činnost srdce, uvolnění dýchacích cest, zmírnění bolesti kloubů a svalů. Návštěvou sauny prospíváte též své duševní pohodě, kdy dochází k ústupu nervozity či případné migrény. Tělo se zde silně okysličuje, rozšiřují se kožní póry a cévy, nastane tedy lepší dýchání kůže a prokrvení končetin. Díky silnému pocení jsou z těla vylučovány též škodlivé látky.

Saunování má také příznivý kosmetický účinek, zlepšuje se vláčnost kůže, její svěžest i vzhled. Pobyt v sauně zaručí zlepšení stavu pokožky. Zbaví se zrohovatělých šupin kůže, nečistot, bakterií a také kvasinek. Již zmíněné střídání teplot obnovuje lymfatické cesty a blahodárně působí na celulitidu.